If Åsarnas hemsida
header-grey Aktuellt If Åsarnas historik Styrelsen Bildarkiv Tävlingar Resultat Länkar Gästboken

- Resultat -
Klicka på plustecknet för att visa resultaten
Show Div DT i Nedervetil 18.7.2012
Resultat från DT 18.7.2012
Show Div DT i Nedervetil 6.6.2012
Resultat från DT 6.6.2012
Show Div VINTER DM i slägga i Nedervetil lördag 10.3.2012
Resultat från Vinter DM i Slägga 10.3.2012
Show Div Halltävlingar i Kronoby 25.2.2012
Resultat från Halltävlingar 25.2.2012
Show Div DT i Nedervetil 20.7.2011
D19 slägga
1. Emmelie Knutar, IK Falken 26,68
D19 diskus
1. Emmelie Knutar, IK Falken 30,23
D17 slägga
1. Heidi Sandkulla, IF Åsarna 47,91
2. Katarina Myllymäki, IF Femman 41,55
F15 slägga
1. Madelene Sandkulla, IF Åsarna 39,43
F9 slägga
1. Carolina Granö, IK Falken 13,44
Herrar slägga
1.Markus Granö, IK Falken 54,63
H19 slägga
1.Juha Rinta-aho, Töysän veto 61,63
2.Simon Solvin, IK Falken 54,15
H19 diskus
1.Simon Solvin, IK Falken 30,67
Sebastian Hongell, IF Åsarna NM
H17 diskus
1.Edvard Knutar, IK Falken 33,57
P15 slägga
1. Evert Vikman, IF Åsarna 60,69
2. Henrik Stubb, IK Falken 52,67
3. Jonas Solvin, IK Falken 39,74
P15 diskus
1. Henrik Stubb, IK Falken 39,90
2. Evert Vikman, IF Åsarna 33,57
3. Jonas Solvin, IK Falken 30,91
P13 slägga
1. Victor Hongell, IF Åsarna 30,61
2. Richard Nylund, IK Falken 25,69
3. Robin Karlsson, IF Femman 22,86
4. Tobias Östman, IK Falken 22,54
P13 diskus
1. Robin Karlsson, IF Femman 36,44
2. Richard Nylund, IK Falken 24,88
3. Victor Hongell, IF Åsarna 21,80
4. Tobias Östman, IK Falken 21,46
P9 diskus
1. Fredrik Björkqvist, IF Åsarna 12,94
Show Div DT i kast, Nedervetil 15.5.2011
D22 slägga
1. Jenni Penttilä, KP-V 62,03
D19 slägga
1. Emmelie Knutar, IK Falken 26,39
D19 diskus
1. Emmelie Knutar, IK Falken 28,97
D17 slägga
1. Heidi Sandkulla, IF Åsarna 45,76
2. Katarina Myllymäki, IF Femman 39,86
D17 diskus
1. Heidi Sandkulla, IF Åsarna 26,16
F15 slägga
1. Madelene Sandkulla, IF Åsarna 38,96
2. Jenna Kankkonen KP-V 33,59
F13 slägga
1. Hanna Pulkkinen, KP-V 30,64
2. Viivi Paavola, KP-V 30,22
F13 diskus
1. Hanna Pulkkinen, KP-V 22,75
F11 slägga
1. Julia Kivinen, KP-V 17,85
F9 slägga
1. Carolina Granö, IK Falken 9,31
Herrar diskus
1.Markus Granö, IK Falken 28,03
Herrar slägga
1.Markus Granö, IK Falken 56,34
H19 slägga
1.Simon Solvin, Falken 51,20
H19 diskus
1.Simon Solvin, Falken 28,39
H17 diskus
1.Edward Knutar, IK Falken 29,23
P15 slägga
1. Evert Vikman, IF Åsarna 58,33
2. Henrik Stubb, IK Falken 45,35
3. Jonas Solvin, IK Falken 38,70
4. Filip Vigård, IF Åsarna 36,31
P15 diskus
1. Henrik Stubb, IK Falken 40,39
2. Evert Vikman, IF Åsarna 30,44
3. Jonas Solvin, IK Falken 28,55
P13 slägga
1. Victor Hongell, IF Åsarna 27,78
Show Div Vinter DM i slägga, Nedervetil 26.2.2011
D19
1. Junia Koivu, Esbo IF 52,11
D17
1. Heidi Sandkulla, IFÅ 41,74
F15
1. Madelene Sandkulla, IFÅ 36,69
H19
1.Simon Solvin Falken 49,86
P15
1. Evert Vikman IFÅ 56,91
2. Jonas Solvin Falken 34,16
Show Div Resultat från DT i slägga 26.9.2010 Nedervetil skolas grusplan
H slägga:
1. Markus Granö, IK Falken, 51.80
2. Simon Solvin, IK Falken, 40.77
P17 slägga:
1. Simon Solvin, IK Falken, 53.28
P15 slägga:
1. Evert Vikman, IFÅ, 49.45
2. Henrik Stubb, IK Falken, 38.12
3. Jonas Solvin, IK Falken, 34.30
P13 slägga:
1. Jonas Solvin, IK Falken, 39.40
P11 slägga:
1. Victor Hongell IFÅ 24.72
2. Linus Selkälä IFÅ 22.26
F17 slägga:
1. Heidi Sandkulla, IFÅ, 41,39
F15 slägga:
1. Madelene Sandkulla, IFÅ, 32.06
F13 slägga:
1. Madelene Sandkulla, IFÅ, 35.67
Show Div Resultat från DT i kast, Nedervetil 13.5.2010
H slägga:
1. Niko Lehto K P-V 56.80
H (3 kg):
1. Juha Yli-Soini K P-V 26.74
H diskus:
1. Mattias Holmbäck Åsarna 35.27,
2. Adam Näse Åsarna 32.80
P17 slägga:
1. Jesse Lehto K P-V 71.97,
2. Simon Solvin Falken 51.96,
3. Jona Nylund Falken 45.26
P17 diskus:
1. Jona Nylund Falken 34.30,
2. Simon Solvin Falken 32.74,
3. Sebastian Hongell Åsarna 32.54,
4. Viktor Rönnqvist Falken 25.81,
5. Andreas Bäck Åsarna 14.95
P15 slägga:
1. Evert Vikman Åsarna 48.45
P15 diskus:
1. Evert Vikman Åsarna 26.36
P13 slägga:
1. Jonas Solvin Falken 31.26,
2. Jonas Söderlund Malax IF 31.24,
3. Robin Karlsson IF Femman 21.40
P13 diskus:
1. Jonas Söderlund Malax IF 35.59,
2. Jonas Solvin Falken 35.11,
3. Robin Karlsson 29.44
P11 slägga:
1. Viktor Hongell Åsarna 18.34,
2. Felix Paavola K P-V 16.10
P11 diskus:
1. Viktor Hongell Åsarna 18.43,
2. Felix Paavola K P-V 15.78
P9 diskus:
1. Fredrik Björkqvist Åsarna 7.07
F17 slägga:
1. Heidi Sandkulla Åsarna 42.22,
2. Kaisa-Leena Paavola K P-V 38.31,
3. Jennifer Söderlund Malax IF 35.79
F17 diskus:
1. Jennifer Söderlund Malax IF 30.35,
2. Heidi Sandkulla Åsarna 29.68,
3. Johanna Björklund Åsarna 22.15
F15 slägga:
1. Riia Paavola K P-V 35.02,
2. Mikaela Kengo IFN 30.28
F15 diskus:
1. Mikaela Kengo IFN 27.90,
2. Heidi Widjeskog Åsarna 24.68
F13 slägga:
1. Hanna Pulkkinen K P-V 20.18,
2. Viivi Paavola K P-V 18.73
F13 diskus:
1. Hanna Pulkkinen K P-V 15.90,
2. Viivi Paavola K P-V 8.71
F11 slägga:
1. Lottaliina Lehto K P-V 29,26
F9 slägga:
1. Julia Kivinen K P-V 14,65
Show Div Vinter dm i slägga i Nedervetil 14.2.2010
Damer
1. Lena Solvin, IFN, 60,13
2. Junia Koivu, Esbo IF, 52,54
3. Johanna Salmela, KV, 51,21
D17
1. Heidi Sandkulla, IF Åsarna 30,53
F15
1. Katarina Myllymäki, IF Femman 36,55
F13
1. Madelene Sandkulla, IF Åsarna, 23,86
Herrar
1. Joakim Koivu, Esbo IF, 64,86.
H17
1. Simon Solvin, IK Falken 48,16
P15
1. Evert Vikman, IF Åsarna 43,86
P13
1. Jonas Solvin, IK Falken 34,84
Show DivKommunmästerskap 2009
Flickor 7 år 40m
1. Amanda Hansén 7.7
2. Linn Skuthälla 7.9
3. Emilia Brännström 8.6
4. Tilda Talus 8.7
4. Kamunen Vilma 8.7
6. Emma Vikman 8.9
7. Vivi Granlund 9.0
8. Ida Lillsund 9.2
8. Charlotta Sandkulla 9.2
10. Anna Ahlqvist 9.5
11. Jessica Lindvall 9.8
12. Neah Nyman 10.0
13. Vilhelmina Sjölind 10.7
14. Freja Karlström 11.0
15. Olivia Granholm 11.1
16. Irén Lindskog 11.8
17. Aada Kangas 12.6
17. Ottiilia Sandkulla 12.6
Flickor 7 år längd
1. Linn Skuthälla 2,70
2. Amanda Hansén 2,52
3. Vivi Granlund 2,17
4. Emilia Brännström 2,04
5. Tilda Talus 2,03
6. Emma Vikman 1,96
7. Ida Lillsund 1,85
8. Anna Ahlqvist 1,84
9. Charlotta Sandkulla 1,80
10. Vilhelmina Sjölind 1,65
11. Olivia Granholm 1,63
12. Jenny Åkerlund 1,60
13. Freja Karlström 1,59
14. Ottiilia Sandkulla 1,57
15. Vilma Kamunen 1,56
16. Neah Nyman 1,52
17. Irén Lindskog 1,43
18. Aada Kangas 0.74
Flickor 9 år 60m
1. Emilia Ollqvist 10.0
2. Emma Lindström 10.2
3. Jenny Skuthälla 10.3
4. Elin Forsbacka 10.5
5. Jennifer Storrank 10.7
5. Sofia Storbjörk 10.7
7. Elin Kaitfors 10.8
7. Ina Pajunen 10.8
7. Cia Lindskog 10.8
10. Alisa Kivineva 11.2
10. Anna Lillsund 11.2
12. Andrea Lindvall 11.7
13. Matleena Sandkulla 12.4
Flickor 9 år längd
1. Emilia Ollqvist 3,30
2. Jenny Skuthälla 3,27
3. Emma Lindström 3,10
4. Elin Forsbacka 3,01
5. Ina Pajunen 3,00
5. Jennifer Storrank 3,00
7. Sofia Storbjörk 2,83
7. Alisa Kivineva 2,83
9. Cia Lindskog 2,79
10. Andrea Lindvall 2,74
11. Malin Storbacka 2,68
12. Elin Kaitfors 2,52
13. Matleena Sandkulla 2,38
14. Anna Lillsund 2,34
Flickor 11 år 60m
1. Ida Storbjörk 9.8
2. Rebecka Bergdahl 9.9
3. Emma Lillsund 10.1
4. Alina Skog 10.7
5. Rosa Nyqvist 10.9
5. Janina Hästbacka 10.9
Flickor 11 år kula
1. Wilma Mustonen 6,34
2. Rebecka Bergdahl 5,95
3. Alina Skog 5,75
4. Ronja Söderbacka 5,41
5. Ida Storbjörk 5,23
6. Janina Hästbacka 5,02
7. Rosa Nyqvist 4,45
8. Emma Lillsund 4,18
Flickor 13 år höjd
1. Anna Pajunen 128
2. Alina Skog 110
Flickor 13 år kula
1. Christine Björkfors 8,37
2. Madelene Sandkulla 8,06
3. Anna Pajunen 6,82
4. Petra Kivineva 6,68
Flickor 15 år längd
1. Heidi Vidjeskog 4,49
2. Elin Pajunen 4,44
3. Janina Björklund 4,27
4. Heidi Sandkulla 3,91
5. Johanna Björklund 3,09
Flickor 15 år höjd
1. Janina Björklund 134
2. Heidi Sandkulla 131
3. Jonna Björklund 128
Flickor 15 år diskus
1. Heidi Sandkulla 34,55
2. Johanna Björklund 26,01
3. Heidi Vidjeskog 22,06
4. Janina Björklund 21,38
5. Elin Pajunen 20,31
Damer 17 år längd
1. Cathrine Bäck 4,22
Pojkar 7 år 40m
1. Fredrik Björkqvist 7.8
2. Samuel Uusitalo 7.9
3. Alexander Storrank 8.6
4. Anders Bergdahl 8.7
5. Oscar Sandbacka 9.1
5. Lucas Hansén 9.1
7. Mathias Brännström 9.2
7. Fredrik Karlström 9.2
9. Daniel Kangas 9.4
10. Lucas Granlund 9.5
Pojkar 7 år längd
1. Fredrik Björkqvist 2,64
2. Samuel Uusitalo 2,40
3. Alexander Storrank 2,28
4. August Enfors 2,16
5. Anders Bergdahl 2,13
6. Oscar Sandbacka 2,11
7. Daniel Kangas 1,91
8. Lucas Granlund 1,89
9. Fredrik Karlström 1,88
10. Lucas Hansén 1,85
11. Mathias Brännström 1,77
12. Robert Dahlbacka 1,63
Pojkar 9 år 60m
1. Kasper Granholm 10.3
2. Jacob Dalhem 10.4
3. Linus Selkälä 11.0
4. Aleksi Kamunen 11.2
5. Axel Granholm 11,3
6. Kevin Granlund 11.5
7. Ville Kangas 11.7
Pojkar 9 år längd
1. Kasper Granholm 3,40
2. Jacob Dalhem 2,97
3. Axel Granholm 2,90
4. Linus Selkälä 2,79
5. Aleksi Kamunen 2,62
6. Ville Kangas 2,59
7. Kevin Granlund 2,57
8. Mickel Forsell 2,35
Pojkar 11 år 60m
1. Emil Granbacka 9.4
2. Markus Storbacka 9.7
3. Robin Enfors 10.0
4. Christoffer Dalhem 10.1
5. Ville Sjölind 10.6
5. Axel Aurén 10.6
7. Folke Talus 10.8
Pojkar 11 år kula
1. Robin Enfors 7,18
2. Emil Granbacka 6,69
3. Linus Hansén 6,59
4. Ville Sjölind 6,37
5. Axel Aurén 6,16
6. Markus Storbacka 5,22
Pojkar 13 år höjd
1. Filip Vigård 128
2. Emil Granbacka 115
3. Axel Aurén 115
Pojkar 13 år spjut
1. Filip Vigård 34,27
2. Evert Vikman 31,09
Pojkar 15 år diskus
1. Evert Vikman 20.92
2. Andreas Bäck 18,34
Herrar kula
1. Stefan Särs 12,31
2. Kennet Särs 12,06
3. Magnus Holmbäck 10,91
4. Mattias Holmbäck 10,78
Herrar diskus
1. Kennet Särs 36,35
2. Mattias Holmbäck 35,87
3. Martin Ahlskog 34,47
4. Stefan Särs 32,31
5. Magnus Holmbäck 26,64
Show DivKommunmästerskap 2007
Flickor 9 år 40m
1. Ada Vidjeskog 7.9
2. Alina Skog 8.2
3. Ronja Söderbacka 8.3
4. Ina Pajunen 8.5
5. Linn Backfält 8.7
5. Ronja Albäck 8.7
7. Ida Timmerbacka 8.9
8. Moa Widjeskog 9.8
Flickor 9 år turbospjut
1. Ada Widjeskog 8,45
2. Alina Skog 7,42
3. Ronja Söderbacka 5,89
4. Moa Widjeskog 4,87
5. Ida Timmerbacka 4,16
6. Ronja Albäck 4,09
Pojkar 9 år 40m
1. Emil Granbacka 7.3
2. Markus Storbacka 7.4
2. Adam Widjeskog 7.4
4. Linus Hansén 7.7
5. Levi Byskata 7.9
6. Axel Aurén 8.2
7. Axel Widjeskog 8.6
7. Thomas Parviainen 8.6
9. Jonas Hakola 8.9
Pojkar 9 år turbospjut
1. Axel Aurén 13,96
2. Adam Widjeskog 13,65
3. Levi Byskata 13,22
4. Linus Hansén 11,62
5. Jonas Hakola 11,15
6. Emil Granbacka 11,00
7. Thomas Parviainen 10,15
8. Markus Storbacka 9,14
9. Axel Widjeskog 6,09
Pojkar 11 år längd
1. Linus Hansén 3,22
2. Axel Auren 2,90
3. Linus Selkälä 2,70
Flickor 11 år 60m
1. Marie-Helen Lindbäck 9.7
2. Christine Björkfors 9.8
3. Anna Pajunen 10.0
4. Martina Backfält 10.3
4. Madelene Sandkulla 10.3
6. Fanny Uusitalo 11.7
Flickor 11 år längd
1. Marie-Helen Lindbäck 3,93
2. Anna Pajunen 3,60
3. Christine Björkfors 3,55
4. Martina Backfält 3,47
5. Madelene Sandkulla 3.37
6. Ada Widjeskog 2,89
7. Fanny Uusitalo 2,67
Flickor 13 år diskus
1. Heidi Widjeskog 25,85
2. Johanna Björklund 25,63
3. Janina Björklund 20,85
4. Elin Pajunen 20,21
5. Heidi Sandkulla 19,35
6. Erika Granqvist 18,43
Flickor 13 år längd
1. Jonna Björklund 4,31
2. Janina Björklund 4,25
3. Heidi Widjeskog 4,23
4. Emma Selkälä 4,03
5. Johanna Björklund 4,01
6. Elin Pajunen 4,00
7. Heidi Sandkulla 3,58
8. Erika Granqvist 3,21
Pojkar 13 år diskus
1. Andreas Bäck 20,70
2. Robert Djupsjöbacka 17,97
3. Carl-Anton Storbacka 17,06
4. Viktor Lövsund 16,00
Pojkar 13 år längd
1. Robert Djupsjöbacka 3.96
2. Carl-Anton Storbacka 3,47
3. Andreas Bäck 2.76
Flickor 15 år höjd
1. Stefanie Backfält 125
Utom tävl. Emma Selkälä 145
Flickor 300m
1. Lilian Hellström 47.8
2. Stefanie Backfält 49.9
Pojkar 15 år höjd
1. Mathias Lövsund 155
Pojkar 15 300m
1. Örjan Brännkärr 42,4
Damer Kula
1. Marika Åstrand 9.92
2. Benita Nykänen 7,40
3. Anne Furu 7,26
4. Kaija Björklund 6,98
5. Gabriella Lövsund 6,23
Damer jämfotahopp
1. Anne Furu 2,02
2. Kaija Björklund 1,97
3. Gabriella Lövsund 1,69
Herrar kula
1. Stefan Särs 11,93
2. Kennet Särs 10,92
Herrar jämfotahopp
1. Kennet Särs 2,34
2. Stefan Särs 2,25
3. Guy Furu 2,03
Utom tävl. Mattias Lövsund 2,55
Show DivKommunmästerskap 2007
Flickor 9 år 40m
1. Ada Vidjeskog 7.9
2. Alina Skog 8.2
3. Ronja Söderbacka 8.3
4. Ina Pajunen 8.5
5. Linn Backfält 8.7
5. Ronja Albäck 8.7
7. Ida Timmerbacka 8.9
8. Moa Widjeskog 9.8
Flickor 9 år turbospjut
1. Ada Widjeskog 8,45
2. Alina Skog 7,42
3. Ronja Söderbacka 5,89
4. Moa Widjeskog 4,87
5. Ida Timmerbacka 4,16
6. Ronja Albäck 4,09
Pojkar 9 år 40m
1. Emil Granbacka 7.3
2. Markus Storbacka 7.4
2. Adam Widjeskog 7.4
4. Linus Hansén 7.7
5. Levi Byskata 7.9
6. Axel Aurén 8.2
7. Axel Widjeskog 8.6
7. Thomas Parviainen 8.6
9. Jonas Hakola 8.9
Pojkar 9 år turbospjut
1. Axel Aurén 13,96
2. Adam Widjeskog 13,65
3. Levi Byskata 13,22
4. Linus Hansén 11,62
5. Jonas Hakola 11,15
6. Emil Granbacka 11,00
7. Thomas Parviainen 10,15
8. Markus Storbacka 9,14
9. Axel Widjeskog 6,09
Pojkar 11 år längd
1. Linus Hansén 3,22
2. Axel Auren 2,90
3. Linus Selkälä 2,70
Flickor 11 år 60m
1. Marie-Helen Lindbäck 9.7
2. Christine Björkfors 9.8
3. Anna Pajunen 10.0
4. Martina Backfält 10.3
4. Madelene Sandkulla 10.3
6. Fanny Uusitalo 11.7
Flickor 11 år längd
1. Marie-Helen Lindbäck 3,93
2. Anna Pajunen 3,60
3. Christine Björkfors 3,55
4. Martina Backfält 3,47
5. Madelene Sandkulla 3.37
6. Ada Widjeskog 2,89
7. Fanny Uusitalo 2,67
Flickor 13 år diskus
1. Heidi Widjeskog 25,85
2. Johanna Björklund 25,63
3. Janina Björklund 20,85
4. Elin Pajunen 20,21
5. Heidi Sandkulla 19,35
6. Erika Granqvist 18,43
Flickor 13 år längd
1. Jonna Björklund 4,31
2. Janina Björklund 4,25
3. Heidi Widjeskog 4,23
4. Emma Selkälä 4,03
5. Johanna Björklund 4,01
6. Elin Pajunen 4,00
7. Heidi Sandkulla 3,58
8. Erika Granqvist 3,21
Pojkar 13 år diskus
1. Andreas Bäck 20,70
2. Robert Djupsjöbacka 17,97
3. Carl-Anton Storbacka 17,06
4. Viktor Lövsund 16,00
Pojkar 13 år längd
1. Robert Djupsjöbacka 3.96
2. Carl-Anton Storbacka 3,47
3. Andreas Bäck 2.76
Flickor 15 år höjd
1. Stefanie Backfält 125
Utom tävl. Emma Selkälä 145
Flickor 300m
1. Lilian Hellström 47.8
2. Stefanie Backfält 49.9
Pojkar 15 år höjd
1. Mathias Lövsund 155
Pojkar 15 300m
1. Örjan Brännkärr 42,4
Damer Kula
1. Marika Åstrand 9.92
2. Benita Nykänen 7,40
3. Anne Furu 7,26
4. Kaija Björklund 6,98
5. Gabriella Lövsund 6,23
Damer jämfotahopp
1. Anne Furu 2,02
2. Kaija Björklund 1,97
3. Gabriella Lövsund 1,69
Herrar kula
1. Stefan Särs 11,93
2. Kennet Särs 10,92
Herrar jämfotahopp
1. Kennet Särs 2,34
2. Stefan Särs 2,25
3. Guy Furu 2,03
Utom tävl. Mattias Lövsund 2,55
Show DivKommunmästerskap 2005
Längd Herrar:
1) Daniel Sjölind IFÅ 6,33.
Diskus Herrar:
1) Anders Sjölind IFÅ 29,81
2) Daniel Sjölind IFÅ 27,16.
Pojkar 9 år, 40m:
1) Johan Grundvall IFÅ 7,8,
2) Walter Granqvist IFÅ 7,9,
3) Kristian Nykänen IFÅ 8,0
3) Patrik Wik IKF 8,0,
5) Kim Tsokkinen IFÅ 8,1,
6) Anton Storvall IFÅ 8,3,
7) Ville Sjölind IFÅ 8,4,
8) Mathias Boholm IFÅ 8,9.
Pojkar 9 år bollkastning:
1) Johan Grundvall IFÅ 28,64
2) Kim Tsokkinen IFÅ 22,97
3) Felix Karlström IFÅ 21,83
4) Jimmy Hinkka IKF 21,25
5) Anton Storvall IFÅ 19,82
6) Walter Granqvist IFÅ 19,64
7) Patrik Wik IKF 18,92
8) Kristian Nykänen IFÅ 16,33
9) Ville Sjölind IFÅ 14,00
10) Matts Joskitt IKF 12,11
11) Mathias Boholm IFÅ 10,93.
Pojkar 11 år längd:
1) Tony Wik IKF 4,25
2) Sebastian Nykänen IFÅ 3,85
3) Hugo Karlström IFÅ 3,64
4) Jonas Vertanen IFÅ 3,16
5) Edward Knutar IKFalk 3,08
6) Andreas Bäck IFÅ 2,79
7) Viktor Sjölind IFÅ 2,54
Pojkar 11 år Kula:
1) Tony Wik IKF 7,93
2) Edward Knutar IKFalk 7,25
3) Christoffer Backlund IFN 6,97
4) Sebastian Nykänen IFÅ 6,76
5) Hugo Karlström IFÅ 6,43
6) Jonas Vertanen IFÅ 4,92
7) Andreas Bäck IFÅ 4,54
8) Viktor Sjölind IFÅ 3,60
Pojkar 13 år Spjut:
1) Dan-Otto Norrgård IFNykn 29,72
2) Mathias Lövsund IFÅ 28,60.
Pojkar 15 år slägga:
1) Joakim Skuthälla IFÅ 22,74
Damer Diskus:
1) Emelie Granlund IFÅ 28,75
Flickor 9 år 40m:
1) Marie-Helen Lindbäck IFÅ 6,8
, 2) Mia Österback IFDrott 7,0
3) Christine Björkfors IFÅ 7,3
3) Cecilia Backlund 7,3
5) Martina Backfält IFÅ 7,4
5) Fanny Storvall IFÅ 7,4
7) Madelene Sandkulla IFÅ 7,8
8) Jannica Vertanen IFÅ 8,5
9) Vanessa Björklund IFÅ 13,8
Flickor 9 år bollkastning:
1) Christine Björkfors IFÅ 18,90
2) Mia Österback IFDrott 17,85
3) Madelene Sandkulla IFÅ 16,35
4) Marie-Helen Lindbäck IFÅ 14,40 5) Jannica Vertanen IFÅ 13,47
6) Sara Viinikka IFDrott 13,30
7) Cecilia Backlund 13,25
8) Martina Backfält IFÅ 11,30
9) Fanny Storvall IFÅ 10,90
10) Vanessa Björklund IFÅ 3,50
Flickor 11 år Längd:
1) Janina Björklund IFÅ 4,07
2) Heidi Widjeskog IFÅ 3,75
3) Jonna Björklund IFÅ 3,65
4) Heidi Sandkulla IFÅ 3,62
5) Johanna Björklund IFÅ 3,58
6) Jennie Lindvall IFÅ 3,57
7) Josefine Björkfors IFÅ 3,53
8) Marie-Helen Lindbäck IFÅ 3,52
9) Sofia Viinikka IFDrott 3,27
10) Erika Granqvist IFÅ 3,00
Flickor 11 år Kula:
1) Jessica Hinkka IKFalk 8,63
2) Janina Björklund IFÅ 8,55
3) Heidi Sandkulla IFÅ 8,33
4) Johanna Björklund IFÅ 7,33
5) Sofia Viinikka IFDrott 7,14
6) Jonna Björklund IFÅ 6,74
7) Jennie Lindvall IFÅ 6,47
8) Sabina Furu IFÅ 6,20
9) Erika Granqvist IFÅ 6,19
10) Heidi Widjeskog IFÅ 5,96
11) Josefine Björkfors IFÅ 5,86
Flickor 13 år 100m:
1) Lilian Hellström IFÅ 15,1
1) Stefanie Backfält IFÅ 15,1
3) Emelie Knutar IKFalk 15,4
4) Emma Brännkärr IFÅ 15,6
5) Alexandra Östman IKFalk 15,8
6) Jenny Granqvist IFÅ 16,4
7) Madelen Sjölind IFÅ 16,7
8) Lina Boholm IFÅ 16,9
9) Marlene Joskitt IKFalk 17,3
Flickor 13 år Spjut:
1) Emelie Knutar IKFalk 25,01
2) Alexandra Östman IKFalk 24,75
3) Jessica Hinkka IKFalk 21,60
4) Cathrin Bäck IFÅ 18,82
5) Jenny Granqvist IFÅ 18,30
6) Lilian Hellström IFÅ 15,99
7) Lina Boholm IFÅ 12,40
8) Marlene Joskitt IKFalk 10,50
9) Madelen Sjölind IFÅ 10,30
Flickor 15år Slägga:
1) Johanna Levlin IKFalk 25,24
Show DivKommunmästerskap 2004
Herrar Diskus:
1. Martin Ahlskog IFÅ 40,54
2. Adam Näse IFÅ 34,91
3. Mats Stenbäck IFÅ 24,74
4. Stefan Storvall IFÅ 23,52
Pojkar 9 år, 40m:
1. Robert Djupsjöbacka 7,0
2. Viljam Fors IFÅ 7,1
3. Victor Lövsund IFÅ 7,5
4. Jonas Vertanen IFÅ 7,6
5. Evert Vikman IFÅ 7,9
6. Martin Prest IFÅ 8,3
7. Kristian Nykänen IFÅ 8,4
Pojkar 9 år längd:
1. Viljam Fors IFÅ 3,51
2. Robert Djupsjöbacka 3,45
3. Victor Lövsund IFÅ 2,98
4. Jonas Vertanen IFÅ 2,82
5. Evert Vikman IFÅ 2,67
6. Kristian Nykänen IFÅ 2,49
7. Martin Prest IFÅ 2,04
Pojkar 11 år 60m:
1. Sakarias Stenbäck IFÅ 8,9
2. Kim Lindskog IFÅ 9,5
3. Victor Grahn IFÅ 9,6
4. Sebastian Nykänen IFÅ 9,7
5. Carl-Anton Högqvist IFÅ 9,8
6. Christian Nylund IFÅ 10,0
7. Kim Hässjebacka IFÅ 10,6
8. Christoffer Grahn IFÅ 10,7
9. Leo Byskata IFÅ 10,8
9. Fredrik Djupsjöbacka IFÅ 10,8
11. Romeo Libäck IFÅ 11,1
12. Andreas Bäck IFÅ 12,4
Pojkar 11 år Kula:
1. Sakarias Stenbäck IFÅ 9,41
2. Kim Lindskog IFÅ 7,07
3. Christian Nylund IFÅ 7,02
4. Fredrik Djupsjöbacka IFÅ 6,61
5. Victor Grahn IFÅ 6,45
6. Christoffer Grahn IFÅ 5,92
7. Kim Hässjebacka IFÅ 5,90
8. Leo Byskata IFÅ 5,71
9. Sebastian Nykänen IFÅ 5,61
10. Andreas Bäck IFÅ 3,51
11. Romeo Libäck IFÅ 3,20
Pojkar 13 år 600m:
1. Marlo Brännkärr IFÅ 1.48,2
2. Ted Kujala IFÅ 2.10,8
Victor Grahn IFÅ DNS
Pojkar 13 år spjut:
1. Mathias Lövsund IFÅ 28,06
2. Marlo Brännkärr IFÅ 21,19
3. Max Högnäs IFÅ 15,32
4. Ted Kujala IFÅ 13,98
Pojkar 15 år 100m:
1. Mikael Storbacka IFÅ 12,5
2. Mathias Prest IFÅ 12,9
3. Eric Storvall IFÅ 13,3
4. Kimi Lindblad IFÅ 15,9
Pojkar 15 år diskus:
1. Mathias Prest IFÅ 29,34
2. Eric Storvall IFÅ 24,44
3. Mikael Storbacka IFÅ 19,64
4. Kimi Lindblad IFÅ 17,40
Pojkar 19 år diskus:
1. Mattias Holmbäck IFÅ 35,82
Damer Diskus:
1. Inger Backman IFÅ 25,19
2. Mikaela Skytte IFÅ 22,68
Flickor 9 år 40m:
1. Heidi Widjeskog IFÅ 6,90
2. Elin Pajunen IFÅ 7,20
3. Marie-Helen Lindbäck IFÅ 7,40
3. Christine Björkfors IFÅ 7,40
5. Fanny Björklund IFÅ 7,50
5. Jennie Renlund IFÅ 7,50
7. Martina Backfält IFÅ 7,60
8. Anna Pajunen IFÅ 7,70
9. Madelene Sandkulla IFÅ 8,00
10. Jenna Hässjebacka IFÅ 8,10
11. Sara Lindskog IFÅ 8,30
12. Elisabeth Nylund IFÅ 8,60
13. Jannica Vertanen IFÅ 8,70
14. Ellinor Haapala IFÅ 8,80
15. Rebecka Bergdahl IFÅ 8,90
16. Elin Backman IFÅ 9,90
17. Cia Lindskog IFÅ 12,60
Flickor 9 år längd:
1. Marie-Helen Lindbäck IFÅ 3,44
2. Heidi Widjeskog IFÅ 3,42
3. Elin Pajunen IFÅ 3,08
4. Jennie Renlund IFÅ 3,07
5. Christine Björkfors IFÅ 3,06
6. Fanny Björklund IFÅ 2,92
7. Anna Pajunen IFÅ 2,71
8. Madelene Sandkulla IFÅ 2,60
9. Rebecka Bergdahl IFÅ 2,50
9. Martina Backfält IFÅ 2,50
11. Sara Lindskog IFÅ 2,48
12. Elisabeth Nylund IFÅ 2,43
13. Jenna Hässjebacka IFÅ 2,42
14. Jannica Vertanen IFÅ 2,36
15. Victoria Hongell IFÅ 1,84
16. Elin Backman IFÅ 1,73
Cia Lindskog IFÅ DNS
Ellinor Haapala IFÅ DNS
Flickor 11 år 60m:
1. Stefanie Backfält IFÅ 9,2
2. Heidi Sandkulla IFÅ 9,5
3. Janina Björklund IFÅ 9,6
4. Lina Byskata IFÅ 10,1
4. Jonna Björklund IFÅ 10,1
6. Lina Boholm IFÅ 10,2
7. Elin Bergdahl IFÅ 10,5
7. Josefine Björkfors IFÅ 10,5
9. Marie-Helen Prest IFÅ 11,1
9. Edny Fors IFÅ 11,1
Flickor 11år Kula:
1. Elin Bergdahl IFÅ 6,81
2. Janina Björklund IFÅ 6,77
3. Heidi Sandkulla IFÅ 6,76
4. Stefanie Backfält IFÅ 6,25
5. Lina Byskata IFÅ 6,11
6. Emilia Grahn IFÅ 6,02
7. Johanna Björklund IFÅ 5,92
8. Josefine Björkfors IFÅ 5,40
9. Jonna Björklund IFÅ 5,21
10. Marie-Helen Prest IFÅ 4,91
11. Lina Boholm IFÅ 4,77
12. Edny Fors IFÅ 4,20
Flickor 13 år 600m:
1. Lilian Hellström IFÅ 1.52,0
2. Monica Prest IFÅ 1.59,4
3. Emma Storvall IFÅ 2.01,9
4. Josefin Aurèn IFÅ 2.02,5
5. Lina Boholm IFÅ 2.11,1
Flickor 13 år Spjut:
1. Cathrin Bäck IFÅ 19,92
2. Monica Prest IFÅ 18,84
3. Emma Storvall 16,48
4. Lilian Hellström IFÅ 15,88
Flickor 15 år 100m:
1. Maria Högnäs IFÅ 14,5
2. Emma Brännkärr IFÅ 14,9
3. Sandra Särs IFÅ 15,0
4. Sandra Kainberg IFÅ 15,1
Flickor 15 år Diskus:
1. Emelie Granlund IFÅ 27,83
2. Sandra Kainberg IFÅ 22,43
3. Maria Högnäs IFÅ 13,70
Sandra Särs IFÅ DNS
Flickor 17 år Längd:
1. Charlotta Björklund IFÅ 4,50
 
- Klubbrekord -
Show DivHerrar / Damer
Gren Namn Föd.år Resultat När Plats
100m Janne Pajunen
68
10,68
01.08-92 Stjördal
200m Janne Pajunen
68 21,54 16.08-92 V:strand
400m Janne Pajunen
68 47,76 10.08-92 Seinäjoki
800m
800m
Jan-Erik Salo
Jörgen Salo
75
68
1.53,64
1.51,49
05.08-94
2003
Närpes
-
1 500m
1 500m
Jan-Erik Salo
Jan-Erik Salo
75
75
3.46,63
3.44,49
15.08-91
1999
Jyväskylä
-
3 000m Jörgen Salo 66 7.52,99

09.07-91 V:strand
5 000m Jörgen Salo 66 13.39,97 03.07-91 Pieksämäki
10 000m Jörgen Salo 66 28.56,29 21.04-91 Walnut Cal
Halvmaraton Jan-Erik Salo 76 1.09.04 1998 -
Maraton Håkan Spik 51 2.15.15 1983 -
110 m h
110 m h
Robert Strandvall
Daniel Strandvall
77
81
15.22
14.90
06.09 -97
1999
Mariehamn
-
400 m h Tony Myllymäki 76 54.65 08.06-95 Haapajärvi
3 000 m h Jörgen Salo 66 8.23.25 27.06-91 Helsingfors
Höjd
Höjd
Daniel Strandvall
Daniel Strandvall
81
81
190
196
02.08-97
1999
Närpes
-
Stav Andreas Hatt 77 415 16.07-95 Lojo
Längd Kenneth Kastrén 75 790 08.07-94 Tusby
Tresteg
Tresteg
Tresteg
Robert Strandvall
Daniel Strandvall
Daniel Strandvall
77
81
81
14.31
14.35
14.78
20.07-96
19.06-98
16.08-98
Vörå
Somero
Helsingfors
Kula Martin Ahlskog 77 15.02 19.07-96 Vörå
Diskus
Diskus
Stefan Huhtamäki
Stefan Särs
68
80
40.70
41.14
1988
03.08-98
-
Vörå
Slägga
Slägga
Slägga
Slägga
Slägga
Slägga
Martin Ahlskog
Martin Ahlskog
Martin Ahlskog
Mats Granö
Mats Granö
Mats Granö
77
77
77
81
81
81
56.12
57.15
58.21
61.33
64.08
70.66
13.07-96
05.09-98
19.06-99
30.07-00
19.05-01
2004
Vasa
Kaustby
Kaustby
Söderhamn
Kaustby
-
Spjut Peter Björkroth 64 72.30 03.08-93 Alajärvi
10-kamp Robert Strandvall 77 6077
18-19.09-99 Lappajärvi
4x100 T.Myllymäki, M.Brännström, P.Kangas,
K. Kastrén
  43,42 03.07-93 Lahtis
4x400
M.Brännström, R.Strandvall, A. Forsström, T.Myllymäki   3.20,16
09.07-95
Åbo
4x800
T.Myllymäki, P.Sundstedt, P.Kangas,
J-E.Salo
  8.15,83
04.06-96
Kristinestad
4x1500 S.Storvall, T. Brännkärr, H.Spik, J.Salo   16.37,59 1988  
 
Damer
Gren Namn Föd.år Resultat När Plats
100m Katrin Back 79 12,60 30.07-96 Nykarleby
200m Katrin Back 79 25,98 11.08-96 Kajana
400m
400m
Katrin Back
Nina Ahlstrand
79
80
60,90
60,64
06.09-96
26.07-00
Vörå
Vörå
800m Annika Långbacka 72 2.22,68 09.08-89 Jakobstad
1 500m Heidi Åbacka 76 5.19,25 06.09-97 Mariehamn
3 000m Heidi Åbacka 76 11.58,48 02.07-95 Vasa
10 000m Ann-Katrin Haga 61 41.01,2 18.08-99 Jakobstad
Halvmaraton Ann-Katrin Haga 61 1.24,26 2002 -
Maraton
Maraton
Ann-Katrin Haga
Ann-Katrin Haga
61
61
3.06.34
3.05,12
21.09-96
2002
Kronoby
-
100 m h
100 m h

Carina Strandvall
Marie Bergdahl

72
81

15,87
15,77

11.08-90
22.08-99

Lojo
Kristinestad
400 m h Annika Långbacka 72 66,13 01.07-89 Nykarleby
Höjd Annika Långbacka 72 165 26.08-89 Närpes
Stav Ann Sunabacka 81 315 15.07-97 Ylivieska
Längd Katrin Back 79 547 20.08-97 Vörå
Tresteg
Tresteg
Katrin Back
Katrin Back
79
79
11.14
11.38
15.08-96
1998
Vörå
-
Kula Marina Åstrand 64 13.54 1984 -

Diskus
Malin Näse 76 48.36 17.07-93 Borgå
Slägga
Slägga
Pia Sjölind
Mikaela Skytte
73
86
33.66
36.09
02.07-94
2002
Vörå
-
Spjut
Spjut
Helena Åsvik
Malin Näse
75
76
40.88
36.77
1991
1999
-
-
7-kamp
Annika Långbacka 72 4183 26-27.08-89 Närpes
4x100 L.Sandvik, E.Haga, N.Ahlstrand, K.Back   50,95 20.05-95 Helsingfors
4x400 A.Långbacka, P.Sjölind, A-C. Kastrén, C.Strandvall   4.34,08 1989 -
4x400 K.Back ,E.Högnabba, N.Ahlstrand,   4.24,56 1998 -
© IF Åsarna 2009 | Webdesign: Micweb